minout se presneAhojky, zveme tě na příkladný večer poesie v teplickém zámku ve středu 29. května od 17.30. Vystoupí ostravský bard Petr Hruška, děčínský Radek Fridrich, Zbyněk Mrvík z Českých Budějovic a Patrik Linhart. Bude tradičně víno, chlast, povznesení nad marast. Jen klidně přijď!

Tak zněla esemesková pozvánka od Patrika Linharta na křest nejnovější básnické sbírky Petra Hrušky Minout se přesně (Host, 2024), která vyšla krátce předtím. Nakladatelství Host ji na svých stránkách představuje těmito slovy: "Žánrově záměrně 'rozcuchaná' kniha. Drobné i delší celky, které nápadně i nenápadně, svou vážností i groteskností, smyslem pro drama i meditativní klid sdělují: Poezie není uhlazená a vyšlechtěná disciplína. Naopak je zneklidňujícím vzrušením, vrženým do života, jenž není nikdy hotový. Minout se přesně… Jak trefná, vtipná i drásající definice básnické práce! Nalézáme zde básně ve verších, básně v prózách, mikropříběhy i jednověté postřehy. To vše je na stránkách komponováno tak, aby texty bylo možné číst jako soubor samostatných miniatur i jako jednotný vícevrstevnatý celek. Básník je v přítomném díle fascinován fenomény míjení a setkávání, ale především tajemnými vztahy mezi obojím, neboť lidé jsou těmto neutuchajícím tendencím vystavováni stejně jako slova při tvorbě uměleckého textu. Po nedávné koncepčně velmi sevřené sbírce Spatřil jsem svou tvář přichází oceňovaný autor – básník a esejista – s knihou nekonvenčně a volně pojatou. Letos jubilující Petr Hruška tak pokračuje v literárních překvapeních. Těšme se na jeho míjení! Jsou přesná." Dopřejme si dvě malé ukázky:

 

Okradená

Přišla jsi okradená.

Dříve než zazněla očekávaná věta

Ti hajzli mi vzali všechno,

stačil jsem si všimnout,

že tvá ramena

vůbec nedokázala zestárnout —

ani mým dlouholetým přičiněním.

Stále se zdvihají v té pomalé křivce

a za klenbou

se pak hladce stáčejí ke krku,

tam, kde stojíš,

bezezbytku okradená těmi hajzly.

 

Vůně jilmového listí

Místo kabátu si vzal sirky.

Našli ho za rybárnou v jilmovém listí.

Předkloněný, zdálo se, že spěchá.

Marto!

Když ho předávali,

podchlazeného a od sraček,

rozpačitě krčili rameny,

jako ti, kdo všechno jenom komplikují.

Opakoval ženské jméno,

odmítal se hnout z místa

a velmi spěchal.

 

A co říká nejen o své poezii, ale o Poezii jako takové a o svém vztahu k ní sám autor? V rozhovoru pro seznamzpravy.cz, který s ním vedl Jonáš Zbořil, toto: „Všichni bychom si na jednu stranu přáli, abychom konečně přišli na pravdu světa, na jeho smysl, abychom konečně dosáhli nějakého středu. Nic takového se nám, zdá se, zatím nenabízí. Může se ale stát, že se v jistou chvíli mineme přesně, což znamená, že zůstaneme s tajemstvím ve velmi energickém vztahu. A tohle dělá poezie.“ A když pak ze své sbírky četl, naplnil svá slova beze zbytku. Celý večer prokládal zhudebněnými básněmi např. Jana Skácela či Jiřího Ortena kytarista Martin David. Po čtení se většina z nás vydala do přilehlého letního kina na teplickou premiéru filmu Rozsviť světlo, ať je vidět (dokumentární dvojportrét hudebníka Miroslava Waneka a výtvarníka Martina Velíška). A první, co nás po příchodu fascinovalo, byly nedaleké věžičky, odrážející nádherný západ slunce...

Popisky:
Foto 1 - Věžičky v letním kině
Foto 2 - Petr Hruška a Patrik Linhart
Foto 3 - Petr Hruška, Patrik Linhart a Radek Fridrich
Foto 4 - Petr Hruška
Foto 5 - Petr Hruška
Foto 6 - Martin David a Zbyněk Mrvík
Foto 7 - Radek Fridrich
Foto 8 - Tomáš Řezníček
Foto 9 - pohled do publika
Foto 10 - Martin David a Tomáš Řezníček
Foto 11 - Ludmila Petříková a Patrik Linhart
Foto 12 - Eva Klášterková a Patrik Linhart