oscarZa Oscarem Rybou

 „Perpetuum.“ – „Debile!“ slyším Tě Oscare, jak odpovídáš policajtům silniční kontroly, když se nás zeptali, cože tam dole v Ledči hrálo za kapelu. Skupinu Perpetuum debile naštěstí znali, takže mi zůstal řidičák. A zatím básník, třetí pasažér, si otevřel pravá zadní dvířka a vypadl nám z auta, aby se na noční jízdu vyzvracel. Skutálel se přitom do hlubokého příkopu maskovaného tmou.

„Co je mu?“ ptali se strážci zákona.

„Von neunes slávu,“ jal se Oscar vysvětlovat všechno naráz a mně nedali dýchnout.

„Prodával svou sbírku po panáku, a že měl tam dole s-spoustu fanynek. Je to fakt férovej básník.“

„Tak mu pomožte,“ řekli oni a nechali nás beztrestně odjet.

„V blití já se vyznám,“ pravil Ryba porozumivě a postaral se o básníka. Pouštěl na něj chladivý vzduch, podkládal mu hlavu... Při jedné z četných zastávek se kolem nás proplížil další policejní vůz, a když viděli, že se jedná jen o zvracení u svodidla, bylo to v pořádku a jeli dál.

A vězte, že dokud se Jan Katolista Turkyně – tak se ten básník totiž jmenoval – neusadil na záchodě jedné chaty v Posázaví s lavorem před sebou, měl o něj péči větší než sám milosrdný Samaritán.

Vsadili jsme se, Oscare, před tím koncertem v Ledči nad Sázavou, kdyže začíná to třetí tisíciletí. Pokud jsem vyhrál já, tak´s opustil souřadnice tohoto světa v průběhu jeho druhého roku, a jestliže´s vyhrál ty, tak jsi měl k dobru přesně tolik, jak je jeden celej rok dlouhej.

(Petr Pazdera P.)

 

ze ŽMP Oscar Ryba

 

Víš, někdy přemýšlím, jestli by ten jazyk - a vůbec třeba celej národ - nebylo praktičtější nějak odhlásit. Třeba ve chvílích, kdy se s někým na něčem tváří v tvář domlouváš a je jasný, že to nemá cenu. Používáš platný slova ze slovníku nebo co tě učila máma - třeba o nějakym srazu - ale je mlčky jasný, že slova už v tý chvíli neplatěj. Že na sraz v jednu přijde dotyčnej vědomě nejdřív v půl druhý...

Když se pomocí nějakýho jazyka nedomluvíš ani na nejjednodušších věcech, nemá cenu, aby existoval - ten jazyk, nemá smysl, aby se do něj lidi nutili, když je to nebaví.

Budiž. Proteklo příliš mnoho krve. Zneužívá ho pár rozmazlených a nespolehlivých troubů, je to problém vteřiny v tisíciletí, pocit mouchy, která pluje lodí po moři. Na druhou stranu je tu zřejmých mnohem víc souvislostí.

 

- -- -

 

"V roce 2003," začal si jednou Pachman tiše rekapitulovat v hostinci U Trajců, "byla Země zaplavena strašlivou pivní potopou. Jenom hrstka nejzdatnějších lidí, tak zdatných, že dokázali nepřetržitě plavat a živit se pouze opíjením, zachránila holé životy."

Rozhlédl se kolem a zachmuřeně pokýval hlavou. "Jedině oni byli totiž v průběhu dalších let schopni spojit se k odboji proti hrůzným elektronickým chrličům, jejichž vůle se soustředila k zaplavení celého vesmíru! K odboji s cílem zastavit zvyšující se povrchovou hladinu piva ještě pod dýchatelnou hranicí atmosféry. Postupem času se jejich odboj stával úspěšným, neboť jich bylo dost a začínalo se jim dařit vstřebávat celou chrlenou expanzi jejím odpíjením."

Pachman si v tu chvíli sám dopřál pořádný doušek. "Tehdy vyslaly chrliče svého posla do minulosti, aby jednak zlikvidoval všechny zdatné pijáky a zároveň co nejvíce zvýšil produkci tehdejších pivovarů.

Lidé naproti tomu vyslali do minulosti likvidátora piva," uzavřel rychle těsně před tím, než se Ester Baraková vrátila od telefonního automatu na konci Vyšehradské ulice.