(A)VOID Floating Gallery hrozí reálné nebezpečí, že zcela zanikne. Její provozovatel, spolek Dvojka sobě, který v roce 2007 jako první rozvíjel na náplavce kulturní aktivity, dostal bez jakéhokoliv předchozího jednání výpověď z kotevního místa bez udání důvodů. Petici za záchranu (A)VOIDu můžete podepsat zde:

https://www.petice.com/zachrame_avoid?u=4313079&s=71250938

AVOID

Básník Josef Straka, který je literární duší Avoidu vzpomíná. „Poprvé jsem byl na (A)VOID Floating Gallery na začátku září 2011 na akci Ahoj design. Už tehdy jsem vnímal tu podmanivou atmosféru podvečerního slunce snášejícího se na palubu, mnohovrstevnost probíhajícího kulturního programu a začínal se velice rychle seznamovat s historií lodi, byť krátkou, ale významnou. Už od roku 2007 se „Avoid“ totiž stal hybatelem dění na náplavce, kterou oživil, jmenovitě Ivo Slavík se svými kolegy architekty, dramaturgy, zvukaři a dalšími, performancemi, jak na lodi, tak před ní, a také koncerty kapel mnoha alternativních žánrů. Nelze samozřejmě vyjmenovat všechny, ale svůj koncert, ve svých začátcích, zde měly například Kaelan Mikla, jedna v současnosti z nejoceňovanějších kapel. Dále zde byly výstavy a stále více i literární akce, na kterých jsem se pomalu začínal podílet a moderovat pak od léta 2013. Za ty roky, co uplynuly, se zde vystřídala celá řada autorů, jen těch nizozemských a vlámských kolik zde bylo - Alexander Muenninghoff, Thomas Moehlmann, Lize Spit, Jaap Robben, Michael Vandebril ad., kteří byli doslova uchváceni prostorem podpalubí, ale byli zde i autoři z Austrálie, Arménie, Dánska, USA, Rumunska, Polska, Německa či Maďarska a mohl bych pokračovat“.

Nejsou to ale jen akce, ať už na palubě, či v suterénu, ale specifická lodní nálada, která učinila z tohoto místa specifikum, kam se lidé rádi vrací a slova jako „jdeme na Avoid“ se pro mnohé stala vyjádřením krásně stráveného večera. Jiří Macháček, šéfredaktor revue a nakladatelství Protimluv, jejichž večery zde též několikrát proběhly, k tomuto prostoru napsal: „Dění na (A)VOID Floating Gallery jsem sledoval se zaujetím. Odvážná dramaturgie s důrazem na kvalitní výběr uměleckých osobností a přitom otevřená nemainstreamovým uměleckým počinům nejen z Prahy a regionů, ale také z celého světa v tom dobrém slova smyslu. Tak jsem vždy vnímal programy tohoto jedinečného pražského kulturního prostoru na Náplavce“.

Provozovatelé se pokoušejí o jednání s vedením správcovské firmy TCP Praha a s radním pro majetek Janem Chabrem, pod jehož gesci náplavka spadá. Uvidíme, dojde-li k němu vůbec a jaký bude výsledek. Věc komplikuje současná epidemiologická situace. Pokud budou jednání neúspěšná, anebo k nim vůbec nedojde, může poslední nedisneylandizované místo v Praze zachránit jen tlak veřejnosti na městské politiky, aby přehodnotili neuvážené rozhodnutí svých podřízených úředníků.

Informace o vývoji situace sledujte na facebookovém profilu (A)VOID Floating Gallery.


Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit