ZagajewskiV neděli 21. března zemřel v Krakově významný polský básník, prozaik, esejista a překladatel Adam Zagajewski. V Polsku se stal od roku 1975 zakázaným autorem poté, co podepsal protisovětskou petici List 59. V roce 1982 odešel do emigrace - nejprve do Francie a později do USA, kde přednášel na houstonské univerzitě. Do Polska se vrátil až v roce 2002. V Česku je známý už od konce 80. let, kdy jeho básně vyšly v samizdatu antologie polské poezie Slovo a zeď (1987, 1988 - přel. Daniela Lehárová), dále výborem Vítr ve větvích (BB/art, 2004 - přel. Daniela Lehárová) a především uceleným výborem z díla, který pod názvem Neviditelné věci vyšel v českém překladu Michaela Alexy v ostravském nakladatelství Protimluv (2015). Jedná se o výbor ze sbírek Návrat, Antény, Neviditelná ruka a Asymetrie.

U příležitosti jeho návštěvy pražského Světa knihy v květnu 2018 s ním pro časopis Tvar udělala rozhovor polonistka Lucie Zakopalová - přečíst si jej můžete zde: https://itvar.cz/permanentni-sentiment-se-meni-v-ideologii

foto Tvar

 


Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Text pro okamžik

Z ročenky Staré milenky na 2017

BÁSNÍK JE NA POČÁTKU POTRAVNÍHO ŘETĚZCE, STARÁ MILENKA NA JEHO KONCI…


Smyslem první Ročenky v roce 1998 bylo napsat hezkou péefku a informovat přátele a hlavně nepřátele o vědeckých pekuliaritách Vědeckého studia. Upozornit, že zde na serveru Severu existuje skupina lidí, která mu může být velice blízká. Nyní nám – asi poprvé – dochází, že od té doby uplynulo osmnáct let. Hoď kamenem, kdo jsi bez umění! říkáme. Símurgh, král ptáků, přeletěl Údolí závrati a začal se bát létat. Obivan Kenobi na planetě Opic lepí pytlíky a nechce být nebezpečný, ale umí zabít ve čtverci tři na tři. Kouzelnickej pohled na život je škodlivej, napíše na konci života Rowlingová, – nás ostatní čeká bitva, v níž i vdovy přijdou o své muže. „Básníci jsou čistí, milí, / překvapí vás svojí pílí.“(Jen více básní o básnících!)

 

Patrik Linhart