ROMAN cena2Ve dnech 18. - 23. listopadu se konal literární festival Šumava litera 2019. Hlavním tématem letošního roku a zároveň závěrečných přednášek ve Vimperku byla hlubocká větev Schwarzenbergů. Hlavním hostem festivalu byl vnuk JUDr. Jindřicha Schwarzenberga, posledního vévody ze Schwarzenberské primogenitury Adam Pezold.

Festival se koná každoročně už od roku 2015 a letos poprvé se kromě Vimperka rozrostl i do dalších měst: Čkyně, Horní Planá, Kašperské Hory, Plzeň, Volyně. Cílem tohoto festivalu je přiblížit široké veřejnosti všechny knihy s tématikou Šumavy či šumavských autorů, které byly vydány v předchozím roce a které jsou nominovány na některou z cen. V letošním roce bylo nominováno 37 knih a soutěžily ve třech kategoriích o hlavní Cenu Johanna Steinbrenera: beletrie a poezie, výtvarné knihy, populárně naučné knihy. Autorem ceny Johanna Steinbrenera je vimperský sklář Jaroslav Zedník.

S potěšením sdělujeme, že jednu z cen v oboru beletrie získal i Roman Szpuk a to za svou knihu Klika byla vysoko (Nakladatelství 65. pole, 2018). Gratulujeme!


Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Text pro okamžik

Z ročenky Staré milenky na 2017

BÁSNÍK JE NA POČÁTKU POTRAVNÍHO ŘETĚZCE, STARÁ MILENKA NA JEHO KONCI…


Smyslem první Ročenky v roce 1998 bylo napsat hezkou péefku a informovat přátele a hlavně nepřátele o vědeckých pekuliaritách Vědeckého studia. Upozornit, že zde na serveru Severu existuje skupina lidí, která mu může být velice blízká. Nyní nám – asi poprvé – dochází, že od té doby uplynulo osmnáct let. Hoď kamenem, kdo jsi bez umění! říkáme. Símurgh, král ptáků, přeletěl Údolí závrati a začal se bát létat. Obivan Kenobi na planetě Opic lepí pytlíky a nechce být nebezpečný, ale umí zabít ve čtverci tři na tři. Kouzelnickej pohled na život je škodlivej, napíše na konci života Rowlingová, – nás ostatní čeká bitva, v níž i vdovy přijdou o své muže. „Básníci jsou čistí, milí, / překvapí vás svojí pílí.“(Jen více básní o básnících!)

 

Patrik Linhart